Kiirlaenud

Eestis pakuvad kiirlaenud eraisikutele lühiajalist finantsabi, kui neil seda kõige rohkem vaja on. Kuna kiirlaen on spetsiaalselt loodud selleks, et inimesed saaksid kahe palga vahelisel ajal hakkama, antakse neid laenutaotlejale üldiselt 1 kuu pikkuseks perioodiks. Enne laenamist süvene lepingutingimustesse ja hinda hoolikalt oma võimekust maksta raha õigeaegselt tagasi.

Laenuandja Vanus Krediidi kulukuse määr Laenusumma
(vahemik)
Laenuperiood (Vahemik)
tfbank ee 22–65 19.72% 500-5000 eur 1 – 5 aastat edasi
laen 22–65 47.05% 500-5000 eur
3 kuud – 5 aastat edasi
ferratum credit 20–99 61.15% 50-300 eur 30 päeva edasi
smsmoney 21-65
58.46% 100-1000 eur 1 kuu – 3 aastat edasi
bigpank 18-99
N/A 500-1500 eur 60 kuud edasi
raha credit 18–70 58.46% 101-1000 eur
2 kuu – 3 aastat edasi
kreditstar 20-65
64.70% 50-2000 eur 5 päeva – 1 aasta edasi
ziip 20-65
60.10% 100-300 eur 3 kuud edasi

 

kiirlaenudIgal laenuandjal on kiirlaenude osas oma tingimused, aga enamjaolt on olemas mõned üldistused, mis kehtivad igal pool. Taotluse heakskiitmine sõltub mitmest eri faktorist. Peamine teave, mida laenuandjad vajavad, on tõend töötamise ja/või tõend sissetuleku kohta. Seda saavutatakse peamiselt taotleja poolt pangakonto väljavõtte edastamisega laenajale või laenuandja poolt spetsiaalsetest andmebaasidest info kontrollimisega. Lisaks vajavad nad isikusamasuse tõestamist, e-maili aadressit ja telefoninumbrit. Enne otsuse langetamist kontrollib laenuandja ka laenaja krediidiajalugu. Laenu taotlev klient peab olema vähemalt 18 aastat vana ja omama ligipääsu internetipanga kontole. See võib kõlada liiga lihtsalt, aga lühiajalised internetilaenud toovad kaasa reaalseid finantskohustusi. Seega on tähtis olla ettevaatlik ja käituda targalt.

Selliste finantstoodete intressimäärad ja teenustasud on ettevõtete lõikes erinevad, aga need on tavaliselt kõrgemad kui Eesti pankades. Seevastu nagu nimigi – kiirlaenud sularahas – viitab, on interneti kaudu taotlust esitades võimalik raha kiiremini saada. Mõistagi ei ole see alati nii, kuna pankadevahelised maksed võivad aega võtta. Seda ei juhtu tihti, aga keegi ei saa garanteerida, et raha kantakse üle lubatud ajaks. Harvadel juhtudel võtab ülekanne aega kuni kaks või kolm päeva.

Eraisikud võivad laenu taotleda nii tihti kui nad soovivad. See aga ei tähenda, et eraisikute kiirlaen internetist_eelaenutaotlused automaatselt heaks kiidetakse. Ükski laenaja ei luba võtta inimestel korraga rohkem kui üht kiirlaenu korraga. Kui isik on maksnud oma laenu tagasi, võib ta soovi korral võtta teise laenu. Nii ei juhtu aga siis, kui isik läheb teise internetilaenuandja juurde. Selle tagajärjel ei pruugi ettevõte teada, et teine laenuandja on isikule juba lühiajalise laenu andnud. Mõnel juhul võib see olla mõlemale osapoolele ohtlik, kuna laenuandjal võib tekkida raskusi kliendi finantsvõimekuse hindamisega. Iga laenuandja annab laene erineva tagasimaksmise graafikuga, mistõttu on vajalik kokkulepet hoolega vaadata isegi enne lühiajalise laenu taotlemist.

Kokkuvõtteks olid traditsiooniliselt pangad ainsateks finantsasutusteks, kes pakkusid eraisikutele laene. Tänasel päeval pakuvad kiirlaenud internetist laenuks 10 kuni 3000 eurot ja mõnikord isegi rohkem. Enne otsuse langetamist kontrollib laenuandja kliendi tööstaatust, sissetulekut ja vahel ka väljaminekuid. Kuna laenu antakse lühikeseks ajaks, on tagasimaksmise periood peaaegu alati 1 kuni 30 päeva, aga see võib olla ka kuni kaks või enam aastat. Eestlased on sellise finantsteenusega harjunud, aga sellegipoolest on vaja ülimat hoolt enne taotluse esitamist. Võta laenu vastutustundlikult.